Career and Technical Education

Name Title E-mail
Adams, John S. JROTC Teacher
Cook, Frank JROTC Teacher
Floyd, Joe CTE Teacher
Hosch, Twoey CTE JA Teacher
Miller, Chris CTE Teacher
Moody, Chris CTE JA Teacher
Parris, Linda CTE Teacher
Warren, Nga CTE JA Teacher
Weiser, Angela CTE JA Teacher
Williams, Lesleye CTE JA Teacher
Wright, David CTE Teacher
Young, Kelly Language Arts Teacher and Work Based Learning Coordinator

ESOL

Name Title E-mail
Bannon, Kari Science ESOL Teacher
Bradeanu, Ioana Language Arts ESOL Teacher
Bryan, Mark Math ESOL Teacher
Byrne, Melinda Language Arts ESOL Teacher
Choi, Youree Math ESOL Teacher
Crisp, Amy ESOL Department Chair
Daniels, Jamie Science ESOL Teacher
DeMeritt, Erica Science ESOL Teacher
Ferretiz, Dalia Social Studies ESOL Teacher
Griffin, Leah Language Arts ESOL Teacher
Jennings, Diana Social Studies ESOL Teacher
Lu, Monan Language Arts ESOL Teacher
Nelson, Minerva Math ESOL Teacher
Park, Erin Language Arts ESOL Teacher
Vaughn, Nia Science ESOL Teacher

Fine Arts

Name Title E-mail
Cannon, Alisia Visual Arts Teacher
Cronon, Angela Visual Arts Teacher
Gresham, Adam Band Teacher
Insixiengmay, Laura Visual Arts Teacher
Money, Kimberly Chorus Teacher
Montgomery, Wynn Visual Arts Teacher
Newman, Lee Band Teacher/Department Chair
Parrish, Gina Drama Teacher
Rezaeinia, Ben Orchestra Teacher

Health & PE

Name Title E-mail
Cerneka, Jeff Health & PE Teacher
Gallois, Amy Health & PE Department Chair
Lake, Sylvester Health & PE Teacher
McMillan, Jesse Health & PE Teacher
Moore, Earl Health & PE Teacher
Pierce, Brandon Health & PE Teacher
Richardson, Corey Health & PE Department Chair
Tarantino, Ryan Health & PE Teacher
Wright, Danielle Health & PE Teacher
Yost, Katherine Health & PE Teacher

Junior Achievement

Name Title E-mail
Ashley, Eric JA Program Director
Dawson, Paige Math JA Teacher
Flemister, Lacole Language Arts JA Teacher
Freeman, Shelly Social Studies JA Teacher
Hernandez, Sage Language Arts JA Teacher
Hosch, Twoey CTE JA Teacher
Luong, Diane Science JA Teacher
May, Elizabeth Social Studies JA Teacher
McIntyre, Nicole Science JA Teacher
Moody, Chris CTE JA Teacher
Ogburn, Brent Science JA Teacher
Pena, Maria Language Arts JA Teacher
Samford, Wright Math JA Teacher
Standard, Elizabeth Social Studies JA Teacher
Stewart, Kelly Math JA Teacher
Stewart-Smith, Kathryn Science JA Teacher
Warren, Nga CTE JA Teacher
Weiser, Angela CTE JA Teacher
Williams, Lesleye CTE JA Teacher
Zahornacky, Erica Science JA Teacher

Language Arts

Name Title E-mail
Bibb, Tanisha Language Arts Teacher
Blanz, Kim Language Arts Special Education Teacher
Bonaker, Paula Language Arts Special Education Teacher
Bozeman, Amy Language Arts Special Education Teacher
Bradeanu, Ioana Language Arts ESOL Teacher
Byrne, Melinda Language Arts ESOL Teacher
Cicchetti, Darrell Language Arts Teacher
Clark, Elizabeth Language Arts Teacher
Coats, Kristen Language Arts Teacher
Crisp, Amy ESOL Department Chair
Delvasto, Caitlin Language Arts Teacher
Diaz, Emily Language Arts Special Education Teacher
Dixon, Natalie Language Arts Teacher
Dunlap, Jessica Language Arts Teacher
Flemister, Lacole Language Arts JA Teacher
Ford, Terri Language Arts Special Education Teacher
Freeman, Nina Language Arts Special Education Teacher
Griffin, Leah Language Arts ESOL Teacher
Heilman, Greg Language Arts
Heliton, Danielle Language Arts Teacher
Hernandez, Sage Language Arts JA Teacher
Hicks, Patricia Language Arts Teacher
Hughes, William "Bill" Language Arts Teacher
Katz, Linda Language Arts Teacher
Lawson, Natrina Language Arts Special Education Teacher
Lu, Monan Language Arts ESOL Teacher
O'Halloran, Elizabeth Language Arts Teacher
Park, Erin Language Arts ESOL Teacher
Pena, Maria Language Arts JA Teacher
Richie, Michael Language Arts Teacher
Rust, Sarah Language Arts Department Chair
Trussoni-Cusick, Shari Special Education ASD Teacher
Wilkens, Aaron Language Arts Teacher

Math

Name Title E-mail
Belfrom, Philip Math Teacher
Bentley, Jason Math Special Education Teacher
Bryan, Mark Math ESOL Teacher
Bush, Brittany Math Teacher
Byrd, Heidi Math Special Education Teacher
Choi, Youree Math ESOL Teacher
Dawson, Paige Math JA Teacher
Ermers, Ryan Math Teacher
Farr, Dale Special Education MIID Teacher
Frisbee, Elizabeth Math Department Chair
Giles, Alycia Math Teacher
Gold, Jennifer Math Special Education Teacher
Grant, Arlene Math Teacher
Herron, Heath Math Teacher
Jackson, Marcus Math Teacher
Jean, Roselande Math Special Education Teacher
Jones, Carolyn Math Special Education Teacher
Krachman, Jessica Math Teacher
Kucera, Andrew Math Teacher
Larate, Michelle Math Teacher
Lindsay, Carisa Math Teacher
Maloof, Tyler Math Teacher
Mercier, Emily Math Teacher
Miles, Roschelle Math Teacher
Mills, Sarah Math Teacher
Mobley, Derek Math Teacher
Nelson, Minerva Math ESOL Teacher
O'Neill, Matthew Math Special Education Teacher
Pierce, Joyce Math Special Education Teacher
Price, Brian Math Special Education Teacher
Samford, Wright Math JA Teacher
Smith, Luke Math Teacher
Stewart, Kelly Math JA Teacher
Thornton, Nathan Math Special Education Teacher

Modern and Classical Languages

Name Title E-mail
Bieytes, Andrea Spanish Teacher
Brockman, Samantha Spanish Teacher
Coronado-Mendez, Keren Spanish Teacher
Crain, Madeline French Teacher
Eder, Robyn World Languages Department Chair
Fernandez-Rodriquez, Nuria Spanish Teacher
Francois, Furcy Marie French Teacher
Harrington, Daliana Spanish Teacher
Hunter, Matthew French Teacher
Kaiser, Kakie Spanish Teacher
Martz, Ryan Spanish Teacher
Pieper, Kari Spanish Teacher
Pollitzer, Aileen French Teacher
Sfetcu, Maria French Teacher
Villalobos, Julia Spanish Teacher

Science

Name Title E-mail
Bannon, Kari Science ESOL Teacher
Blount, Rashida Science Teacher
Crymes, Jonathan Science Teacher
Daniels, Jamie Science ESOL Teacher
DeMeritt, Erica Science ESOL Teacher
Dowd, Julie Science Teacher
Ellis, Melissa Science Teacher
Farr, Dale Special Education MIID Teacher
Granville, Anne Science Teacher
Jatko, Billie Science Teacher
Jefferson, Jimmy Science Special Education Teacher
Jones, Jevon Science Special Education Teacher
Jones, Terrell Science Teacher
Katz, Robert Science Teacher
Khalid, Ali Science Teacher
Korth, Kim Science Teacher
Krejci, Chrissy Science Department Chair
Kyne, Stacey Science Special Education Teacher
Luong, Diane Science JA Teacher
McClain, Patty Science Teacher
McClure, Brandon Science Special Education Teacher
McHardy, Alix Science Teacher
McIntyre, Nicole Science JA Teacher
McMichael, Brian Science Special Education Teacher
Ogburn, Brent Science JA Teacher
Oliver, Collin Science Special Education Teacher
Osburn, Ernest Science Teacher
Pepitone, Joe Science Teacher
Simmons, Julianna Science Teacher
Singleton, Cheri Science Teacher
Skelly, Christina Science Teacher
Stewart-Smith, Kathryn Science JA Teacher
Thompson, Ariel Science Teacher
Turner, Emily Science Teacher
Vaughn, Nia Science ESOL Teacher
Yadav, Anubha Science Teacher
Zahornacky, Erica Science JA Teacher

Social Studies

Name Title E-mail
Bartow, Barbara Social Studies Teacher
Brooks, Nathan Social Studies Teacher
Burkhart, Ryan Social Studies Teacher
Byrne, Dan Social Studies Teacher
Chawla, Lisa Social Studies Special Education Teacher
Drescher, Nicholas Social Studies Department Chair
Dupree, Elizabeth Social Studies Teacher
Ferretiz, Dalia Social Studies ESOL Teacher
Findley, Mike Social Studies Teacher
Freeman, Shelly Social Studies JA Teacher
Glenn, James Social Studies Teacher
Jackson, Erin Social Studies Teacher
Jennings, Diana Social Studies ESOL Teacher
May, Elizabeth Social Studies JA Teacher
Miller, Jason Social Studies Special Education Teacher
Nuttall, Emily Social Studies Teacher
Ouellette, Seth Social Studies Teacher
Pitt, Frank Social Studies Teacher
Rolle, Roosevelt Social Studies Special Education Teacher
Sanders, Jatavis Social Studies Special Education Teacher
Sapp, Vince Social Studies Teacher
Standard, Elizabeth Social Studies JA Teacher
Standard, Pat Social Studies Teacher
Stuart, Julie Social Studies Special Education Teacher
Techo, Travis Social Studies Teacher
Wright, Hal Social Studies Teacher
Zittle, Robert Social Studies Teacher

Special Education

Name Title E-mail
Bentley, Jason Math Special Education Teacher
Blanz, Kim Language Arts Special Education Teacher
Bonaker, Paula Language Arts Special Education Teacher
Bozeman, Amy Language Arts Special Education Teacher
Byrd, Heidi Math Special Education Teacher
Chawla, Lisa Social Studies Special Education Teacher
Denton, Tara MOID Special Ed Teacher
Diaz, Emily Language Arts Special Education Teacher
Farr, Dale Special Education MIID Teacher
Ford, Terri Language Arts Special Education Teacher
Freeman, Nina Language Arts Special Education Teacher
Gold, Jennifer Math Special Education Teacher
Hall, Sheila Special Education Para MIID
Harper, Cepia Special Education Para
Horne, Elfy MOID Special Education Teacher
Jean, Roselande Math Special Education Teacher
Jefferson, Jimmy Science Special Education Teacher
Jones, Carolyn Math Special Education Teacher
Jones, Jevon Science Special Education Teacher
Kyne, Stacey Science Special Education Teacher
Lamar, Cheryl Speech Pathologist
Lawson, Natrina Language Arts Special Education Teacher
Mayfield, Paige ASD Para
McClure, Brandon Science Special Education Teacher
McMichael, Brian Science Special Education Teacher
Miller, Jason Social Studies Special Education Teacher
O'Neill, Matthew Math Special Education Teacher
Oliver, Collin Science Special Education Teacher
Pierce, Joyce Math Special Education Teacher
Price, Brian Math Special Education Teacher
Roberts, Patricia Special Education Para SID PID
Rojas, Tiffany Special Education Department Chair
Rolle, Roosevelt Social Studies Special Education Teacher
Sanders, Jatavis Social Studies Special Education Teacher
Shaffer, Amy Special Education IRR
Statham, Cathy Speech Pathologist
Stuart, Julie Social Studies Special Education Teacher
Thigpen, Meredith Special Education MIID Para
Thornton, Nathan Math Special Education Teacher
Tipton, Terri Special Education SID PID
Trussoni-Cusick, Shari Special Education ASD Teacher
VerSteeg, Leah Special Education MIID
Wiley, Sherrie Special Education Para MOID

Clerical

Name Title E-mail
Balderas, Eileen Special Education Clerk
Campbell-Kuhn, Jean Registrar Clerk
Corey, Jada SDMC Clerk
De La Sota, Francisca Clerk
Fleites, Gisela Counseling Clerk
Ford, Lynne Clinic
Foster, Claire 3DE Clerk
Grajales, Leonela Clerk
Jordan, Beth Testing Clerk
Kliesrath, Lynne Athletics Clerk
Mahfood, Sophia Administrative Assistant
Morales, Elizabeth Parent Information Coordinator
Murphy, Dawn Media Clerk
Parks, Jamese Clerk
Pena, Rosalva Clerk
Popik, Lorrie Clerk
Rosales, Norma Bookkeeper
Thomas, Renee Clerk
Wilson, Beverly SIS Clerk
Yi, Michael Attendance Clerk

School Counselors

Name Title E-mail
Victoria Poole: A - CAR School Counselor
Monique Santana: CAS - FOR School Counselor
Phyllis Gerard: FOS - IR School Counselor
Chauntice Corbin: IS - MAR School Counselor
Rick Donahue: MAS - PEQ School Counselor
Cedric Cooks: PER - SIL School Counselor
Anna Pasch: SIM - Z School Counselor

ISS

Name Title E-mail
Maloof, Keith ISS
Moore, Earl Health & PE Teacher
Pierce, Brandon Health & PE Teacher

Media Center and Technology

Name Title E-mail
Hagey, Lauren Media Specialist
McCullough, Lorraine Media Specialist
Miller, Sarah Local School Technology Coordinator
Murphy, Dawn Media Clerk

Support Staff

Name Title E-mail
Adams, John Manager
Gregory, Lester Security
Melton, Melvin Head Custodian